• Zastupitelstvo dětí a mládeže města Prostějova na Facebooku

Zastupitelstvo dětí a mládeže města Prostějova má za sebou další prospěšnou exkurzi, přijali pozvání prostějovské poslankyně Jitky Chalánkové do jejího působiště v Praze. Mladí prostějovští zastupitelé přibrali s sebou početnou skupinku ze základní školy ve Ptení a vyrazili žlutým vlakem objevovat krásy Prahy a nasávat nové informace o chodu poslanecké sněmovny.

Samotná prohlídka ve sněmovně se nebývale protáhla, neboť se mladí Prostějované a Pteňané účastnili coby diváci zasedání rozpočtového výboru. Na vlastní oči tak spatřili v plné formě dalšího představitele TOP 09 Miroslava Kalouska, kterak vedl emocemi nabitou rozpravu s jedním ze svých kolegů. „Musím říct, že mě Miroslav Kalousek mile překvapil. Říkají se o něm někdy hrozné věci, ale v civilu působí přirozeněji a sympatičtěji. Když kolem nás prošel, tak jako jediný poslanec nás pozdravil a mile se usmál,“ podotkla místostarostka prostějovského zastupitelstva Nikol Srostlíková.

Po odchodu z galerie pro občany pak návštěvníci přijali pozvání paní poslankyně do prostor jejich klubu, kde již proběhla samotná beseda, která byla zároveň upřímnou zpovědí Jitky Chalánkové. Mládežníci pochopili, že politika není jen taková, jak se prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Zde se jaksi prvoplánově vytrácí ten lidský element, který však nelze vymazat z žádného povolání. Středeční hosté Jitky Chalánkové tak zjistili, že samotný přesun na některá hlasování je soubojem s časem a překonáváním hranic možného. Nejúpornější pak bylo hlasování v době schvalování církevních restitucí, kde poslanci „byli uzavřeni“ ve sněmovně šest dní a nocí.

Chalánková se vypořádala i s těžkou otázkou lobbyingu a politiky. Sama připouští, že lobbying nelze z veřejného života vymýtit, a je to vlastně dobře. Jak jinak lze nazvat působení voličů na svého poslance či nevinné pozvání politika do libovolného podniku, který se prezentovat svou činností. Nejdůležitější v této věci je tedy udržet zákonný rámec takového jednání. Cokoliv za touto hranicí nepřipouští a také se jí příčí.

„Měla jsem upřímnou radost, ze mne žáci a studenti ze Zastupitelstva dětí a mládeže z Prostějova navštívili. Vzpomněla jsem si na živou debatu a zájem těchto studentů, který projevili při našem posledním setkání. Jejich zájem mi dodal silu a energii do práce v Praze, tak daleko od Prostějova,“ pochvalovala si Chalánková.

Při odchodu z klubu se stejně nakonec vyklubala prapůvodní podstata prostějovské zástupkyně v parlamentu, když se jako matka a dětská lékařka nejvíce starala o pitný režim účastníků besedy.

„My jsme touto akcí zabili více much jednou ranou. Prováděcí předpisy školské legislativy vyžadují po školách výchovu ke klíčovým kompetencím. Našim výletem jsme tak zabrousili do zeměpisu, dějepisu, ale také občanské výchovy. Setkání s paní poslankyní se mým žákům líbilo, bylo takové uvolněné a neškrobené. Třešinkou na dortu pak bylo sledování jednání rozpočtového výboru takříkajíc naživo, mohli jsme tak zjistit, že politika není žádná suchá teorie, ale velmi čilá praxe,“ pochvaloval si akci ředitel ZŠ ve Ptení Pavel Kovář.

Partneři